Jesteśmy Wdzięczni Bohaterom – Żołnierzom Niezłomnym

30 września 2021 roku odbyło się bardzo ważne wydarzenie w trzech miejscach -Gostyninie, Łącku, Gąbinie.

Było to zwieńczenie kilku miesięcznej pracy nad projektem „Jesteśmy Wdzięczni Bohaterom -Żołnierzom Niezłomnym”. W ramach projektu dofinansowanego przez Ministerstwo Obrony Narodowej powstało 17 tablic upamiętniających sylwetki Żołnierzy Oddziału ROAK obwodu „Rybitwa”, dowodzonego przez ppor. Władysława Dubielaka.

W uroczystościach uczestniczyli niemalże wszyscy członkowie najbliższej rodziny -żona, córki, synowie, wnuczki, krewni i przyjaciele.

W Gąbinie odsłonięto tablice:

Ppor. Leonarda Koprowicza ps. Gwiazda

Żołnierza Michała Borkowskiego ps. Włóczega

Żołnierza Adama Jankowskiego ps. Dąb

Żołnierza Tadeusza Lelińskiego ps. Ryś

Żołnierza Janusza Puternickiego ps. Wicher

Żołnierza Józefa Żółtowskiego ps. Ziuk / Szczerba

Żołnierza Andrzeja Matuszewskiego ps. Jury

W Gostyninie przywołano pamięć Żołnierzy:

– ppor. WŁADYSŁAWA DUBIELAKA

– ppor. HENRYKA JÓZWIKA

– Żołnierza JANA GORCZYCKIEGO

– Żołnierza FELIKSA GAJEWSKIEGO

– Żołnierza WŁADYSŁAWA ZALESKIEGO

W Łącku przywołano pamięć Żołnierzy:

– ppor. WIKTORA SUMIŃSKIEGO

– Żołnierza STANISŁAWA KOPCIA

– Żołnierza STANISŁAWA PAWLIKOWSKIEGO

– Żołnierza MARIANA TOMASZEWSKIEGO

– Żołnierza STANISŁAWA WŁODARSKIEGO

– Żołnierza JANA ŻABKI

Podczas uroczystości w Gąbinie obecni byli przedstawiciele władz Powiatu Płockiego -Starosta Sylwester Ziemkiewicz wraz z Panią Iwoną Sierocką -Wicestarostą.

W Łącku wspierali nas:

-Pan Zbigniew Białecki -Wójt Gminy Łąck wraz z Panią Agnieszką Woźniak -Sekretarz Gminy

-Pani  Donata Patora Dyrektor SP im. ppor. Emilii Gierczak w Łącku oraz Pani Grażyna Gocała – Wicedyrektor.

pomogli w realizacji tego projektu:

W Gostyninie wsparcie otrzymałyśmy od:

– Pana Pawła Kalinowskiego -Burmistrza Miasta Gostynina

– Pani Marii Ziętek i Magdalenie Świderskiej – z Wydziału Promocji Miasta i Ochrony Zdrowia

-Pani  Magdalenie Andrzejczak -Dyrektor Szkoły Podstawowej nr 1  im. Armii Krajowej w Gostyninie wraz z uczniami, nauczycielami i pozostałymi pracownikami szkoły.

Nie zabrakło przedstawicieli instytucji i organizacji pozarządowych oraz innych wyjątkowych osób.

Dzięki realizacji tego projektu powstał szlak opisujący sylwetki Żołnierzy skazanych wyrokami od kary wielu lat pozbawienia wolności do kar śmierci. Był to wyjątkowo wzruszający moment nie tylko dla rodzin ale i samych organizatorów. Popłynęły łzy wzruszenia, wdzięczności…. Przywołane zostały wspomnienia z tamtych czasów.

W Gąbinie w Zespole Szkół im. St. Staszica odbyła się  konferencja połączona z wykładem przygotowanym przez dr Bogumiłę Zalewską – Opasińską, która przybliżyła rys historyczny Oddziału ppor. Władysława Dubielaka, a młodzież „Staszica” odczytała rys historyczny każdego z Żołnierzy.

Do wspomnień z dawnych lat uczniowie „Staszica” zaprosili córki żołnierzy:

-Panią Ludmiłę Koprowicz -ppor. Leonarda Koprowicza

-Panią Ewę  Jankowską – żołnierza Adama Jankowskiego

-Panią Kalinę Nowacką -żołnierza Józefa Żółtowskiego

„Napisane jest, że prawda zawsze się obroni….. – niezależnie od tego jaka była retoryka władz tamtych czasów i chodź jeszcze dziś niekiedy wybrzmiewają negatywne opowieści -WY, drogie rodziny, a dzisiaj i MY wiemy jak było…….. „ -powiedziała Elżbieta Młodziejewska podczas konferencji.

Córka Żołnierz Feliksa Gajewskiego powiedziała tak: „Po wielu, wielu latach milczenia nadszedł czas, w którym pamięć o Was Żołnierze Wyklęci powraca. Dobrze, że tak się stało. Dziękuję wszystkim w imieniu swoim i rodzin, którym przyczyniają się do tego, aby ta pamięć była żywa.  Dobrze, że są takie osoby, organizacje, które przekazują historie z pokolenia na pokolenie. Oby nigdy takich ludzi nie zabrakło”

Dobrym podsumowaniem są słowa Zofii Mąkosa,  autorki książki „Winne Miasto”

„Każdy z żyjących świadków bądź uczestników wydarzeń wspomina przeszłość nieco inaczej. To, co nam powie, zależy od strony, po której się znajdowali, i tego, czy był wtedy młody, zdrowy i szczęśliwy, czy wprost przeciwnie”

„ISTNIEJE TYLE PRAWD O POWOJENNYCH LATACH, ILU JEST LUDZI JE PAMIĘTAJĄC”

JESTEŚMY WDZIĘCZNI BOHATEROM -ŻOŁNIERZOM NIEZŁOMNYM – Niech pamięć o nich nigdy nie zginie!

Kilka dni po uroczystości napłynęły słowa wdzięczności od Rodzin Żołnierzy, których pamięć przywoływano.

 

„ Szanowne Panie,

(…) jeszcze raz gratuluję pięknie i profesjonalnie przygotowanej uroczystości odsłonięcia tablic Żołnierzy Niezłomnych z naszej małej ojczyzny. Mam nadzieję, że dzięki projektowi więcej osób  z szacunkiem pochyli się nad Ich życiem i  wkładem  w powstanie niepodległego państwa polskiego, którym możemy się obecnie cieszyć.  Wrażeń po  uroczystości było bardzo dużo i  wszystkie – bardzo pozytywne. Wiele rodzin przekazało mi też informację o swoich przeżyciach i radości , że wspólnie mogliśmy przeżyć taką chwilę.

Pozdrawiam serdecznie, życząc sukcesów w realizacji dalszych projektów .

dr Bogumiła Zalewska-Opasińska”

 

„W imieniu rodziny Władysława Zaleskiego pragniemy podziękować Stowarzyszeniu „Razem Możemy Więcej” oraz Wszystkim, którzy przyczynili się do organizacji  tak podniosłego Wydarzenia jakim było odsłonięcie tablic ku czci Żołnierzy Oddziału ROAK „Rybitwa” W. Dubielaka oraz zorganizowanie konferencji poświęconej tym niezwykłym bohaterom. Było to dla nas niezwykłe i emocjonujące przeżycie, cudowna chwila, która sprawiła, że poczuliśmy jakby ci bohaterzy, na chwilę, znowu znaleźli się wśród nas. Dziękujemy za te emocje i wzruszenia, za przypomnienie historii tych niezwykłych ludzi, naszych najbliższych, naszego ojca i dziadka, cudownego człowieka. Dziękujemy, że w tak wyjątkowy i podniosły sposób mogliśmy wspólnie oddać im hołd za trud walki, za wierność swoim ideałom oraz poświecenie i  miłość do ojczyzny.

Z wyrazami wdzięczności

  1. H. Gontarek
  2. Zarecka”

 

 

Zdjęcia: Maria Olszewska, Beata Żabka.

Tablice

Galeria