80.Rocznica Deportacji Żydów Gąbińskich i Spacer Pamięci

W ramach współpracy z Gombinierami – potomkami Żydów zamieszkujących kiedyś Gąbin tworzyłyśmy i uczestniczyłyśmy w realizacji wielu działań związanych z tą uroczystością.

Całość wydarzenia rozpoczęła się w Zespole Szkół im. St. Staszica w Gąbinie, gdzie przedstawiono rys historyczny społeczności żydowskiej mieszkającej w Gąbinie, wystawiono sztukę pt. „Inni z Floriańskiej” przez grupę teatralną ze Szkoły Podstawowej nr 1 im. Armii Krajowej w Gostyninie a całość uświetnił występ szkolnego chóru „Sta-Chórek” wraz z recytacją wierszy.

Rozwiązany został również konkurs „A potem już zapadła cisza…”, który był skierowany do młodzieży Staszica.

Przed oficjalnym rozpoczęciem konferencji w Staszicu młodzież wraz z obecnymi potomkami Żydów Gąbińskich zwiedzali dawny Teatr Żydowski w Gąbinie, gdzie obecnie jest to prywatna własność.

W sobotę odbył się spacer pamięci na Starym Rynku w Gąbinie, następnie wszyscy obecni udali się na ulicę Strażacką, gdzie ułożone były wczesnym rankiem kamienie- kamienie symbolizujące 2100 osób straconych 80 lat temu…

W Zespole Szkół im. St.Staszica w Gąbinie wyświetlony był video reportaż z całego. Połączyliśmy się również na platformie zoom na spotkanie z pozostałymi członkami stowarzyszenia Gombinierów.

Obecność czworga potomków Żydów Gąbińskich w szkole jak i podczas kolejnych etapów wydarzeń była niezwykle wzruszająca zarówno dla młodzieży ale i ich samych.

Jesteśmy dotknięte i wzruszone tym jak mocnym przeżyciem były te uroczystości dla obecnych gości.

Jak ważne były to wydarzenia świadczy fakt objęcia tych działań przez Pana Sylwestra Tadeusza Ziemkiewicza Honorowym Patronatem.

Patronat medialny objął portal naszgabin.pl

Galeria